Thanks To All Who Participated in the 5-th Bulgarian Homebrew Competition

There were 137 entries judged and 121 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Thank you for your interest in the 5-th Bulgarian Homebrew Competition organized by Bulgarian Homebrewers Association . Be sure to read the competition rules.

Best of Show Winners

Winning Entries

Table 1: Lager (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Zdenek Bohm Temna Zakouti Anetiny Duse 3D: Czech Dark Lager
2nd Stoyan Stoyanov Dobi 9A: Doppelbock Bulgarian Homebrewers Assosiation
3rd Radoslav Slavov The Blonde 3B: Czech Premimum Pale Lager

Table 2: IPA (20 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nikolay Illov B IPA 21B: Specialty IPA
2nd Stoyan Ninov Hopless 2017 22A: Double IPA Midnight Homebrewers
3rd Emil Ivanov Wheat IPA 21A: American IPA

Table 3: APA (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Goran Sostarec On The Edge APA 18B: American Pale Ale
2nd Martin Bedekovic Zombie Pax 18B: American Pale Ale pivarstvo.info
3rd Adriana Milina Veles 18B: American Pale Ale

Table 4: Speciality (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Yordan Chenkov H0 34C: Experimental Beer
2nd Laurentiu Mandrila
Co-Brewer: Ioana Coca
Oriel Bourbon BA Quadrupel 33B: Specialty Wood-Aged Beer
3rd Damir Ban Ruinator 34C: Experimental Beer

Table 5: English and Irish Ale (27 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Maya Trifonova 040 Stout, Sweet Stout 16A: Sweet Stout Shopski Homebrew Club
2nd Janko Cvitas
Co-Brewer: Adriana Milina
No True Scotsman 17C: Wee Heavy
3rd Nikolay Illov Stout 16D: Foreign Extra Stout

Table 6: Wheat Beer (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Igor Dogas Wheat For Belly Treat 1D: American Wheat Beer ISPI dogy homebrew
2nd Peter Bognar WBM Dirty Wheat 1D: American Wheat Beer
3rd Ivan Vukov OCB WitBier 24A: Witbier

Table 7: Strong Ale (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Maya Trifonova 045 Japanica II 22B: American Strong Ale Shopski Homebrew Club
2nd Domagoj Licanin
Co-Brewer: Matea Matić
Mali Div Dubbel 26B: Belgian Dubbel
3rd Matt Hollingsworth Hukwe 17D: English Barleywine

Table 8: Sour and Fruit Beer (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Maya Trifonova 042 Mr Peppercorn 30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Shopski Homebrew Club
2nd Temelko Pampov Chernogorovski Lambeeek 28C: Soured Fruit Beer
3rd Martin Marchev Whiskey Tango Foxtrot 23A: Berliner Weisse Bulgarian Homebrewers Association

Table 9: Dark American Ale (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Danail Dilov
Co-Brewer: Bulgarian Homebrewers Association
Am Am Ale 19A: American Amber Ale Bulgarian Homebrew Association
2nd Igor Dogas Pakin Medo 19C: American Brown Ale ISPI dogy homebrew
3rd Radu Andries Americano 20B: American Stout

Table 10: Belgian Ale (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st George Angelov
Co-Brewer: George Aleksandrov
Pale Ale 24C: Biere de Garde
2nd Martin Marchev Dr.Pepper 25B: Saison Bulgarian Homebrewers Association
3rd Kirill Zmurciuk Trial And Error 24B: Belgian Pale Ale